Prajitura Noire

de diaconta in Prajituri, 4 Iun 2011 | 19755 vizualizari

 

Neagra precum noaptea,creaza dependenta si se raspandeste mai rapid decat o epidemie.Initial m-am amuzat citind despre obsesia pentru aceasta prajitura,dar mi-am dat seama ca e un fapt dovedit impactul pe care il are asupra simturilor.Dupa ce am vazut-o la Licuta,la Gaby,apoi la Madi, m-am declarat invinsa de pofta si m-am apucat de munca.Maine am s-o repet pentru ca am o comanda "speciala",iar cea de azi s-a "topit" foarte repede.

 

INGREDIENTE

  • 200 gr ciocolata cu lapte
  • 200 gr unt
  • 200 gr biscuiti cu cacao cu glazura de ciocolata
  • 250 ml frisca lichida
  • 2 linguri cacao
  • 1 lingura zahar pudra
  • 15 gr gelatina
  • 3 linguri lichior cherry angelli

Glazura:

  • 50 gr ciocolata
  • 50 gr frisca lichida

Decor:

  • sticksuri de ciocolata cu inima de menta
  • cirese
Portii: 8
Timp de preparare: sub 30 minute

MOD DE PREPARARE RETETA Prajitura Noire:

Punem la topit 100 gr unt.Biscuitii ii sfaramam (eu i-am pus in blender) si ii amestecam cu untul topit.

Intr-o tava de chec (e am avut o tava mare de yena si mi s-a umplut),punem o folie de plastic si asezam compozitia de biscuiti,apasand putin cu lingura.Lasam tava la frigider,pana cand facem restul compozitiei.

Gelatina se pune la hidratat cu 100 ml apa rece.

Ciocolata se rupe bucati si se pune pe baie de aburi,impreuna cu 5o ml frisca.Cand ciocolata s-a topit,se ia de pe foc se lasa foarte putin sa se racoreasca,apoi se adauga restul de unt,gelatina inmuiata pe baie de aburi sau la microunde.Incorporam cacaua si zaharul pudra si lichiorul.

In reteta initiala frisca se punea nebatuta,eu am batut friisca si apoi am incorporat-o in amestecul de ciocolata.Mi-a placut rezultatul obtinut astfel.

Amestecul de ciocolata se pune in tava peste biscuiti se se lasa cateva ore la frigider.

Dupa ce s-a intarit suficient se rastoarna pe un platou.Se face glazura de ciocolata si se pune deasupra.

Se orneaza dupa preferinta.Eu am adus un plus de aroma cu sticksurile de ciocolata cu menta si cateva cirese.

Deja abia astept s-o fac din nou.

Pofta buna!!!!

Daca ti-a placut reteta noastra "Prajitura Noire" nu uita sa-i faci un review.
Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase

pe 23.06 la 08:47

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

pe 22.06 la 10:16

Dovlecei pane cu sos de usturoi - Rețeta rapidă și savuroasă de vară

pe 19.06 la 15:28

Pide turcești  – Rețeta pas cu pas

pe 19.06 la 11:24

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase